توضیحاتی در مورد سایت بسیج جامعه پزشکی استان یزد
آمار بازدید
مشاهده کل:793111 بار
مشاهده امروز:146 بار
بازدید کل:402440 نفر
بازدید امروز:87 نفر
افراد آنلاین:3 نفر
اوقات شرعی
    
ساعات کاری پرستاران از مهر ماه کاهش می یابد

همایش آموزشی اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت با حضور معاون درمان، مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی و رئیس سازمان نظام پرستاری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وب دا، در این همایش که با حضور

پیراپزشکی بازدید:۷۳۷۵ ۱۵:۵۳ ۱۳۹۰/۵/۲ ادامه

دکتر امامی رضوی معاون درمان، دکتر مبارکی مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی، میرزا بیگی رئیس سازمان پرستاری و مدیران پرستاری و نیروی انسانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزارشد، در خصوص موضوعاتی از جمله آموزش اجرای قانون ارتقاء بهره وری  کارکنان بالینی بخش سلامت و ا جرای دستورالعمل این قانون بحث و بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

همایش آموزشی اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت  صبح پنجشنبه در سالن آمفی تئاتر امام جواد(ع) وزارت بهداشت برگزارشد.

مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی گفت: با اجرای قانون ارتقاء بهره وری  کارکنان بالینی بخش سلامت، 23 هزار نفر جذب سیستم بهداشت و درمان کشور می شوند.

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر حسین مبارکی در همایش"آموزشی اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت" ضمن اعلام این خبر افزود:با توجه به ابلاغ اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت و با پی گیری های انجام شده  مقرر شده است که 23 هزار نفر، جذب سیستم بهداشت و درمان کشور شوند.

دکتر مبارکی در این خصوص ادامه داد: فرایند جذب نیروهای پرستاری در آزمونی که ششم اسفندماه  سال گذشته برگزار شد در حال انجام است و در حال حاضر افراد پذیرفته شده در مرحله گزینش هستند.

وی در ادامه گفت: تا پایان مرداد ماه سال جاری مراحل گزینش این پرستاران پایان می پذیرد و جذب بخش بهداشت و درمان کشور خواهند شد.

مدیر کل منابع انسانی و پشتیبانی گفت: بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی جذب این کارکنان را آغاز کرده اند و برخی از دانشگاه ها هم در حال اجرای این قانون هستند تا نیروهای جدید پرستاری را جذب کنند.

وی در ادامه هدف از برگزاری همایش امروز قانون ارتقاء بهره وری  کارکنان بالینی بخش سلامت را آشنائی مدیران نیروی انسانی با نحوه اجرای قانون ارتقاء بهره وری  کارکنان بالینی بخش سلامت و رفع مشکلات اجرائی این قانون عنوان کرد.

ساعات کاری پرستاران از مهر ماه کاهش می یابد

رئیس سازمان نظام پرستاری با توجه به ابلاغ  قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بخش سلامت از سوی وزیر بهداشت از کاهش ساعات کاری پرستاران از مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار وب دا، غضنفر میرزا بیگی در همایش" آموزشی اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت"ضمن اعلام این خبر افزود: شب گذشته ابلاغیه ای از سوی وزیر بهداشت برای بیمارستانهای پایلوت ارسال شده است که ترکیبی است از دو قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت و تعرفه گذاری که قبلا در مجلس شورای اسلامی مصوب شده و رئیس جمهور نیز بر اجرای آن تاکید کرده است.

وی افزود:با اجرای این ابلاغیه، ساعت کاری پرستاران کاهش می یابد و افزایش حقوق برای پرستاران را نیز در بر خواهد داشت که نهایتا اجرای این قانون رضایتمندی عموم مردم را در پی خواهد داشت.

رئیس سازمان نظام پرستاری با تاکید بر این که، اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت گامی در جهت بهبود وضعیت پرستاران و رضایتمندی مردم است افزود: با اجرای قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی بخش سلامت 23 هزار نفر پرستار جذب سیستم بهداشت و درمان کشور می شوند که در یک زمانبندی 89 روزه نسبت به طی مراحل استخدامی آن ها اقدام خواهد شد.

وی در تشریح چگونگی جذب این افراد در سیستم بهداشت و درمان گفت: تعدادی از استخدامی های جدید قبلا به صورت قراردادی، طرحی و تبصره ای  مشغول به کار بودند که با تغییر وضعیت آنها به استخدام رسمی، مقرر شده است جایگزین برای استخدام نیروهای قراردادی، طرحی و تبصره ای صادر شود.

هم چنین غضنفر میرزابیگی در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: از زمان برگزاری آزمون استخدام پرستاران در 6 اسفند وزیر بهداشت چندین نامه به دانشگاههای علوم پزشکی نوشته بود و تأکید کرده بود که به  هر نحو ممکن قانون ارتقای بهره وری و کاهش ساعت کاری پرستاران در اسرع وقت اجرا شود اما به علت برخی شبهه ها و سوالاتی که برای دانشگاههای علوم پزشکی مطرح بود تا این زمان به تأخیر افتاد.

وی گفت: یکی از شبهات این بود که با وجود تأخیر در استخدام و ورود پرستاران جدید و همچنین محدودیتهایی که با توجه به کمبود پرستار وجود دارد و نیز اختلاف سلیقه هایی که بین دانشگاههای علوم پزشکی وجود داشت، نحوه اجرای این قانون باید به چه شکل باشد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: بر این اساس با دستور وزیر بهداشت کمیته ای برای پیگیری اجرای این قانون تشکیل شد که در جلسات اول آن نیز وزیر بهداشت حضور یافت و بعد از آن مسئولیت پیگیری موضوع به معاون درمان و معاون توسعه وزارت بهداشت موکول شد تا با همکاری سازمان نظام پرستاری که با حضور بنده و رئیس شورای عالی نظام پرستاری پیگیری می شد، اجرای این قانون به سرانجام برسد.

وی گفت: این کار پیگیری شد تا به این نتیجه رسیدیم که با برگزاری یک همایش و اجتماعی از همه مسئولان مرتبط با اجرای این قانون در دانشگاه های علوم پزشکی به جمع بندی نهایی برسیم که سرانجام روز پنجشنبه این همایش با حضور مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری برگزار شد.

میرزابیگی افزود: در این همایش دانشگاه علوم پزشکی کردستان یک نرم افزار را معرفی کرد که با استفاده از آن می توان به صورت دقیق میزان ساعت کاری، شیفت بندی، سقف اضافه کار، ضرایب سختی کار و میزان کاهش ساعت کاری پرستاران را طبق قانون محاسبه کرد و معوقات و کمبودهای هر دانشگاه علوم پزشکی و هر بیمارستان و نیز وضعیت هر پرستار را برای اجرای قانون ارتقای بهره وری به دست آورد و بر اساس آن برنامه ریزی کرد.

وی گفت: یکی از مصوبات این جلسه این بود که این نرم افزاز مبنای کار تمام دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد تا شاهد تسریع در روند اجرای این قانون باشیم. البته دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و همدان نیز نرم افزارهایی ارائه کرده بودند که قرار شد روز یکشنبه آنها نیز بررسی شوند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: به هر حال در این جلسه مصوب شد که استفاده از نرم افزار اجرای قانون ارتقای بهره وری دانشگاه علوم پزشکی کردستان مبنای کار قرار گیرد، این نرم افزار در صورتی که اطلاعات یک پرستار و سابقه کاری او را بگیرد می تواند، تعداد شیفت های او را در هر سال یا هر ماه محاسبه کند، سقف اضافه کار را اعلام می کند و برای او برنامه ریزی می کند.

وی گفت: تصمیم دیگر این همایش این بود که تا زمانی که پروسه استخدام پرستاران به اتمام برسد و با وجودی برخی دانشگاهها استخدام و بکارگیری پرستاران را شروع کرده اند، همه دانشگاههای علوم پزشکی بر مبنای اسامی 1.5 برابر ظرفیت قبول شدگان اعلام شده، افراد و اجد شرایط را با عقد قرارداد 89 روزه بکارگیری کنند تا بیش از این در اجرای این قانون تأخیر نیفتد و طی این مدت نیز مراحل قانونی، گزینش و استخدام پرستاران به اتمام برسد.

وی افزود: تصمیم دیگر این همایش این بود که با دستور وزیر بهداشت به همه دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور اجازه داده شد به ازای نیروهای پرستار قراردادی، طرحی و تبصره ای که قبلاً در دانشگاه علوم پزشکی مشغول به کار بوده اند و اکنون با شرکت در آزمون استخدامی تبدیل وضعیت شده اند، به همان میزان نیروی قراردادی جدید استخدام کنند که البته در کنار متقاضیان جدید افراد ذخیره استخدامی که در آزمون شرکت کرده اند در اولویت هستند.

میرزابیگی گفت: توافق دیگر درباره ایام تعطیل و شیفت شب بود که مطابق قانون فعالیت پرستاران با ضریب 1.5 برابر محاسبه می شود و با توافق مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری مصوب شد که تمام ایام تعطیل تقویمی و روزهایی که دولت تعطیل رسمی اعلام می کند، مشمول این قانون باشد و ساعت کاری از 7 بعد از ظهر تا 7 صبح نیز شیفت شب محسوب می شود به این ترتیب اختلاف نظر دانشگاههای علوم پزشکی در تفسیر این بند قانونی نیز حل شد.

وی ادامه داد: اکنون با توجه به مصوبات این جلسه و توافقاتی که بین مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاههای علوم پزشکی و سازمان نظام پرستاری انجام شد از این پس به پرستاران کشور توصیه می کنیم تعهدنامه های دانشگاههای علوم پزشکی را امضا کنند تا هر چه زودتر روال قانونی برای کاهش ساعت کاری و پرداختهای قانونی به پرستاران مطابق قانون جدید طی شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: بر این اساس تمام شبهات و مشکلاتی که موجب تأخیر در اجرای این قانون بود حل شد و معاون درمان وزارت بهداشت نیز به تمام دانشگاههای علوم پزشکی تأکید کرد که هیچ بهانه ای برای تأخیر بیش از این در اجرای قانون ارتقای بهره وری قابل قبول نیست و همه دانشگاههای علوم پزشکی باید تا اول شهریور یا حداکثر اول مهر این قانون را اجرا کرده باشند و اول مهر سقف زمانی دانشگاههای  علوم پزشکی برای اجرای این قانون است و اگر بیش از این به تأخیر بیفتد وزیر بهداشت با دانشگاههای علوم پزشکی خاطی برخورد جدی خواهد کرد.

وی گفت: مسئله ای که اکنون باقیمانده است اجرای این قانون در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی غیر دولتی اعم از بخش خصوصی،نیروهای مسلح،تأمین اجتماعی و مانند اینهاست که متأسفانه چون متولی واحدی ندارند اجرای این قانون در این مراکز هنوز عملی نشده است.

میرزابیگی افزود: برای اجرای این قانون در بخش غیر دولتی نیز مقرر شد طی یکماه آینده جلساتی را با حضور مسئولان نیروهای مسلح، وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و وزارت رفاه سابق که اکنون در وزارت کار ادغام شده است برگزار کنیم و با کمک نرم افزار اجرای این قانون در بخش دولتی، زمینه لازم را برای کاهش ساعت کاری پرستاران بخش غیر دولتی در کوتاهترین زمان ممکن فراهم کنیم.

وی در مورد زمان پرداخت معوقه های پرستاران نیز گفت: محاسبه دقیق میزان معوقه های پرستاران بعد از اجرای این قانون انجام می شود و بعد از تکمیل شدن اطلاعات و میزان دقیق معوقات پرستاران در این زمینه نیز تصمیم گیری می شود و در اندک زمانی بعد از اجرای این قانون معوقات نیز پرداخت خواهد شد.

آقای علی اکبر جراحی رییس هییت مدیره نظام پرستاری استان هم که برای شرکت در این نشست مشترک  به تهران عزیمت نموده است اعلام کرد بر پایه هماهنگی های بعمل آمده مقرر گردیدحداکثر تا یکم مهرماه سالجاری قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی در کلیه مراکز اجرا گردد.

بر همین اساس تصمیم گرفته شد تسریع لازم در روند بکارگیری نیروهای جدید کادر پرستاری بعمل آمده و حتی چنانچه امور کارگزینی بخشی ازاین نیروها نیز تا پایان شهریورماه به اتمام نرسید، دانشگاهها موظفند بطور موقت آنها را بکار گیرند.

ضمنا در رابطه با سقف ساعت اضافه کاربیان شده در قانون(80 ساعت) که سبب شده بود در برخی مراکز از دادن اضافه کار تشویقی خودداری شود، توضیح لازم داده شد و بر همین اساس امکان دریافت اضافه کار بیش از 80 ساعت (با حفظ سقف کارکرد) بصورت تشویقی فراهم گردید.


نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
     
     
پنجشنبه 8 مهر 1395
جستجو
در پرتو ولایت
قدرت گرفته از سایت ساز سحر